Historie obce  

 
 


 
 
Tělovýchovná jednota SOKOL KONĚTOPY
V Konětopech byla Tělovýchovná jednota Sokol založena v roce 1919.

Duchovním otcem této nově vznikající organizace byl Karel Komenda, který byl společně s Karlem Košem, Karlem Holečkem, Františkem Houskou a Václavem Zemanem i členem přípravného výboru.
Ustavující valná hromada TJ Sokol byla svolána na 23.11.1919 do hostince U Houšteckých. Byl zvolen první konětopský sokolský výbor ve složení:
Josef Čurda, starosta
Josef Málek, místopředseda
Karel Komenda, náčelník
Božena Jindrová, náčelnice
Josef Kasal, vzdělavatel

Na základě dohody mezi hostinskými Františkem Kopeckým a Otou Houšteckým bylo stanoveno, že pro spolkovou činnost a sálu jako tělocvičny bude využito prostoru v hostinci U Houšteckých a pro ostatní společenské akce obce sálu hostince U Kopeckých.
První schůze výboru se konala 18.12.1919. Mimo jiné byla odhlasována objednávka tělocvičného nářadí – bradla, americká hrazda a činky v ceně 4 402 Kč, dále můstky a žíněnky v ceně 1 164 Kč. Byl schválen cvičitelský sbor.

Od počátku své činnosti byli sokolové v Konětopech velmi aktivní kromě sportovních i ve společenských činnostech. Již 25.12.1919 sehráli první divadelní představaení „Jedenácté přikázání“ a o měsíc později uspořádali I. sokolský ples v Konětopech.

Pravidelné cvičení dospělých i žactva bylo zahájeno 10. února 1920 a již 9. května jednota uspořádala besídku, kde žáci předvedli svá cvičení v prostných. Dospělí členové se zúčastnili 30. června 1920 Župního sletu v Hloubětíně v počtu 12 členů a 11 členů VII. všesokolského sletu v Praze ve dnech 27. - 30.června 1920. Ženy se poprvé představily na veřejném cvičení 1. srpna 1920 v Čečelicích.

Hlavní náplní členů Sokola byla cvičení, kulturní zájezdy, soutěže a divadelní činnost. Významné pro obec Konětopy, ale hlavně pro místní členy Sokola, bylo pořádání I. veřejného cvičení spojeného s okrskovým výletem. Toto veřejné cvičení se uskutečnilo 14. srpna 1921. Bylo potřeba připravit především „sletiště“. Místo propůjčil p. Jakub na pozemku za vsí směrem k Hlavnu. Bohužel počasí nepřálo. Od rána od 9 hodin probílahy zkoušky a nástupy cvičenců. Hlavní průvod měl začít ve 14 hodin, ale pro silný déšť se opozdil o hodinu. Vyšlo se směrem od Čečelic, vsí a dále ke škole. Účast byla opravdu hojná – v průvodu pochodovalo 141 žáků, 128 žákyň, 48 dorostenců krojích, 44 dorostenek, 48 žen, 45 mužů ve cvičebních úborech a 20 v krojích. Hrála hudba bratra Vojtěchovského v počtu 24 mužů.
Všechna cvičení dopadla na výbornou.

V roce 1922 vznikla v obci myšlenka na výstavbu vlastní sokolovny. V průběhu každého roku se zvyšovala peněžní částka na realizaci této myšlenky.

Na konci roku 1924 měla TJ Sokol v Konětopech celkem 61 členů, z toho 56 mužů a 8 žen. Jednota si vedla velmi dobře i přes některé spory a časté obměny ve výboru.

V roce 1931 byl v Konětopech založen sportovní Klub SK kopaná. Členové si pro svou činnost pronajali pozemek naproti sokolskému hřišti. SK však zřejmě dlouho neexistoval, protože již v roce 1936 o něm nejsou zmínky.

2. světová válka znamenala dočasné ukončení činnosti Sokola. Po osvobození v roce 1945 bylo snahou obnovit předválečný společenský život i v Konětopech. V roce 1946 byl ustaven Junák. V popředí zájmu bylo obnovit tělovýchovnou činnost Sokola. Sokolové cvičili v létě na svém hřišti a v zimě v hostinci pana F. Kopeckého, kde se také konaly veškeré kulturní a společenské akce obce včetně plesů a divadel.

V roce 1954 byl slavnostně otevřen nový kulturní dům vybudovaný z přestavěného hostince Oty Houšteckého. Sokolové umístili do sálu své zánovní nářadí – bradla, kruhy, hrazdu, kladinu, koně, kozu, odrazový můstek, žíněnky, činky pro posilování. Po zrušení organizace Junák přešli mladí lidé do sokolské jednoty a k hasičům.

Při obnovém poválečném Sokole byl i fotbalový klub s fotbalovým hřištěm V Okrouhlíku. Místní fotbalisté úspěšně bojovali v okresním přeboru. V zimě se sportovalo při ledním hokeji. Plocha kluziště byla na sokolském cvičišti, bylo zavedeno osvětlení a vyrobeny branky a vysoké mantinely. K ukončení činnosti v hokejovém družstvu došlo v roce 1957 pro vyhrocené vztahy v oddíle.

Ještě v 60. letech členové TJ Sokol společně s hasiči pořádali taneční zábavy. V dalších letech však zájem mladých lidí o organizovanou tělovýchovu opadal a v současné době organizace Sokol v Konětopech již neexistuje.